Lyžování na ledovci má opravdové kouzlo 4.6/5 (5)

Lyžování na ledovci má opravdové kouzlo

Patříte mezi milovníky lyžování a neustále se smutkem sledujete nepříznivé počasí na českých horách? Je pravda, že ačkoliv oficiálně lyžařská sezóna začíná již v listopadu a končí přibližně v březnu, záruku kvalitního lyžování vám nikdo nedá.

Jistotu máte pouze na ledovci, kde zima prakticky jen tak nekončí a podmínky pro lyžaře jsou zde na velice vysoké úrovni. Na ledovcích můžete lyžovat prakticky od začátku podzimu do začátku léta, což je tedy po většinu roku. Navíc lyžování na ledovci má opravdu obrovské kouzlo.

Snadno si můžete naplánovat termín

Každý, kro rád jezdí na hory, se často potýká s problémem, kdy vyrazit? Sněhové podmínky se neustále mění a v práci je třeba nahlásit dovolenou často předem. Pokud se rozhodnete lyžovat na ledovci, pak máte 100 % jistotu, že podmínky pro lyžování budou opravdu výborné (samozřejmě mimo letní období).

Navíc na ledovci se nesetkáte s přeplněnými středisky, jako je tomu na českých horách. Ovšem i tak je vhodné se o tom předem informovat.

Zjistěte si předem základní informace

I přesto, že lyžování na ledovci skýtá mnoho příležitostí, je třeba se dobře připravit. Zejména o víkendech zde může být více lyžařů a často se tvoří fronty.

Ovšem pokud svítí sluníčko na ledovci, jde skutečně o jedinečný lyžařský zážitek a kromě lyžování se můžete také krásně opálit a relaxovat. V průběhu zimního období mají na ledovcích často trénink závodní týmy, v takovém případě jsou sjezdovky pro veřejnost uzavřené, je dobré se tedy včas informovat.

Před odjezdem je také vhodné sledovat předpověď počasí. Právě počasí může hodně ovlivnit kvalitu lyžování. Ideální je modrá obloha a sluníčko, to ovšem nemusí být pravidlo. Počasí na ledovci je dost nestálé, může se objevit sníh, déšť, vítr nebo také mlha.

Vybírejte z 25 ledovců

V Alpách máte k dispozici 25 ledovců, ale ne všechny slibují výborné lyžařské podmínky. Češi nevyužívají především francouzské ledovce, protože je to daleko a mnoho středisek je příliš vysoko. Lyžování je zde ideální až od začátku prosince. Podobné je to také ve Švýcarsku.

Perfektně si zalyžujete například v Saas Fee, v Zermattu (Matterhorn) či na Corvatschi nad Svatým Mořicem. Bohužel tato střediska dělí od České republiky až 8 hodin jízdy autem, což není málo.

To je hlavní důvod, proč nejvíce turistů míří do Rakouska, které je absolutně nejblíže. Mezi rakouské ledovcové klasiky patří střediska Dachstein, Kaprun a Hintertux. Tyto názvy zná každý, dokonce i ti, kteří vůbec nelyžují.

Dachstein je nejblíže

Nejvíce turistů z České republiky každoročně vyráží do Dachsteinu. Z Prahy je to pouhých 417 kilometrů, což čítá přibližně 5 hodin jízdy. Právě dostupná vzdálenost střediska je nejvíce atraktivní.

Ovšem žádný zázrak od toho nečekejte. Nachází se zde pouze 4 kilometry sjezdovek, což je poměrně málo. Pokud vyjde počasí o víkendu, počítejte s velkými frontami. Nejvíce si zde přijdou na své zkušení běžkaři. V průběhu zimě se také Dachstein stává doslova rájem takzvaných freeriderů. Nachází se zde dlouhá trasy, které zapadají hluboko do údolí.

Lyžování na ledovci si užijete.

Lyžování na ledovci si užijete.

Kaprun láká české turisty

Mezi nejoblíbenější ledovce patří nepochybně Kaprun. Skýtá mnoho výhod, zejména tedy je blízko a nabízí perfektní podmínky pro lyžaře. Nejrychleji se sem dostanete přes Mnichov (z Prahy přibližně 562 km). Využít můžete také snowpark.

Počítejte také s tím, že sjezdovky se nachází v určité vzdálenosti od ubytování. S technických důvodů na ledovci není možné zvolit ubytování přímo u sjezdovek. Nicméně přes všechna úskalí nabízí lyžování na ledovci opravdu jedinečný zážitek.

Pokud vám vyjde počasí, budete si připadat jako v ráji. Navíc zde neexistuje umělý sníh, ale pouze kvalitní pravý sníh, který je skutečně nejlepší.

VIDEO: Lyžování na ledovci

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Napište komentář ke článku, budeme rádi