Slovinsko – země pro skvělou dovolenou 4.75/5 (4)

Slovinsko - země pro skvělou dovolenou

Chcete-li dovolenou na vysoké úrovni, máte ji na dosah na slovinském pobřeží, kde najdete od všeho kousek. Slovinsko, které bylo kdysi součástí Jugoslávské socialistické federativní republiky, vyhlásilo svou nezávislost v roce 1991.

Slovinsko má menší pobřeží, ale najdete zde vše

Ze zemí bývalé federace si Češi nejvíce oblíbili Chorvatsko, s nejdelším a nejkrásnějším pobřežím, které měří 5835 kilometrů a skládá se z 1246 ostrovů. Slovinsko má sice jen 47 kilometrů jadranského pobřeží, ale ti, co ho už znají, se sem rádi vracejí. Vědí totiž, že má co nabídnout – pokud jde o přírodní krásy, příjemné klima a také úroveň služeb.

Legenda říká, že když Bůh naděloval přírodní krásy, každý dostal něco, jen Slovinsko nejprve nedostalo nic, a tak Bůh vysypal, co mu zůstalo z batohu. A Slovinsku tak prý ze všeho trošku: hory, roviny, moře, jeskyně i léčivé termální prameny. Spolu se Švédskem a Finskem patří k nejvíce zalesněným státům Evropy. Podle magazínu Forbes je jedním z pěti nejromantičtějších míst na světě slovinské městečko Bled, které leží u jezera obklopeném alpskými štíty.

Dinárské pohoří na západě a jihu země skrývá unikátní krasové útvary, slovinský jeskynní komplex je druhým nejrozsáhlejším na světě s nejnavštěvovanějšími jeskyněmi Postojnska Jáma a Škocjan. Svědectví o prvních návštěvách Postojnska jeskyně pocházejí již z roku 1213. Severovýchodní část země přechází do panonské nížiny a má bohaté zdroje minerálních vod s léčivými účinky, při kterých vyrostly termální lázeňské komplexy.
Již v roce 1580 byl na dnešním území Slovinska v Lipici založen hřebčín, který dodával koně pro španělskou jezdeckou školu ve Vídni. I dnes lipicány považují za nejlepší vozové koně na světě.

Slovinsko má přístup k moři

Na západě země má Slovinsko přístup k Jaderskému moři v Terstském zálivu se známými přímořskými turistickými centry – Porotorož, Piran a Izola. Na své si tedy přijdou i turisté, kteří se rádi koupou v moři, i ti, co rádi obdivují krajinu ze sedla kola, ale i ti, kteří raději relaxují ve wellness centrech a užívají si pohodu v bazénech s teplou termální či přihřívání mořskou vodou a masážními tryskami. Lidé každého věku a různých zájmů či sociálních skupin zde najdou něco pro sebe.

Slovinská kuchyně je skvělá

Pokud se vydáte na dovolenou s polopenzí nebo pobyt all inclusive, raději ho spojte i se sportovními aktivitami nebo se smiřte s kilogramy, které během pobytu naberete – specialitám slovinské kuchyně se totiž nedá odolat. Vyznačuje se pestrostí, spojuje v sobě gurmánství okolních zemí – Chorvatska, Itálie, Rakouska a Maďarska. V místních restauracích vám naservírují ryby, těstoviny, pikantní jídla, klobásy, ale i ovoce, zákusky, lívance, zmrzlinu a sladkosti všech možných druhů.

Při obědě nesmí chybět výborná slovinská juha neboli polévka. Saláty z čerstvé zeleniny jsou samozřejmostí, stejně i vína z domácí produkce.

Několik zajímavých měst ve Slovinsku

Pokud chcete nasát mondénní atmosféru podobnou jako v Cannes, ale za levnější peníz, jděte do letoviska Portorož, které patří k nejteplejším a nejslunnějším městům Slovinska. Město bylo osídleno již v dobách Římské říše. Kromě moře, palem a luxusních hotelů zde najdete i množství kasin, v Portoroži to žije do rána. Podobně jako v Cannes, i zde se každý rok koná filmový festival – Festival slovinského filmu – a je to i populární kongresové místo. Na zdejším pobřeží nevynechejte návštěvu historického městečka Piran, s typickými úzkými středomořskými uličkami.

Z Portorože dohlédnete na chorvatské pobřeží, kde si buď můžete udělat výlet do Poreče nebo navštívit během jedné dovolené postupně obě destinace. Poreč a okolí láká přírodními plážemi a čistým mořem, i historickými památkami. Nejvýznamnější je bazilika svaté Eufrazije, postavená v byzantském slohu v šestém století, která je zapsána i v Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavé jsou i zříceniny Neptunova chrámu z druhého století, románský dům na ulici Decumanus s dřevěným balkonem z třináctého století, gotický dům s renesančním portálem z patnáctého století a Marafor – nejstarší a největší náměstí v Poreči – původně římské fórum. Nadechnete se mořské atmosféry a zároveň na vás dýchne historie.

Ve Slovinsku navštivte koupele

Moravske Toplice je lázeňské městečko na severovýchodě Slovinska v oblasti bohaté na termální prameny. Z hloubky 1175 až 1467 metrů zde vyvěrá černá minerální voda s léčivými účinky, ale i bílá termální voda.

Největší termální komplex ve Slovinsku, který zde vyrostl, poskytuje relaxaci a zábavu pro všechny věkové skupiny. Minerální voda má léčivé účinky na pohybový aparát, poúrazové a pooperační stavy, zmírňuje bolesti kostí a kloubů, zlepšuje pohyblivost, posiluje organismus, zlepšuje krevní oběh, uvolňuje nervové napětí, má příznivé účinky na neinfekční kožní choroby, především na psoriázu. Nedaleko se nachází lázeňské městečko Banovci, s minerální vodou bohatou na fluoridy, která vyvěrá z hloubky 1700 metrů. Areál Zeleni gaj nabízí i stylové místní ubytování – tedy ve venkovské dřevěné stavbě na alpský způsob. Kromě saun, masáží, krytých bazénů s termální vodou, venkovních bazénů s vířivkami a vodními tryskami vám volný čas zpříjemní sportovní aktivity – jsou tu tenisové kurty, možnost pronájmu kol. V úvahu přicházejí i procházky do okolí nebo rafting či canyoning na řece Mura. V areálu je i ohrazený prostor pro naturisty.

MAPA: Kde Slovinsko přesně najdete?

 

FOTO: Pár fotografií ze Slovinska

Slovinsko

VIDEO: Pohled na Slovinsko

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Napište komentář ke článku, budeme rádi