Střední Dalmácie a co tam musíte vidět 4.69/5 (13)

Střední Dalmácie a co tam musíte vidět

Ve Střední Dalmácii nelze nevšimnout její vždy zelené vegetace, o kterou pečují městečka i vesnice, ale i soukromé domky se svými terasami, balkónky a zahradami.

Střední Dalmácie je krásný, rozvinutý region

Střední Dalmácii patří pobřežní část mezi řekou Krkou na severozápadě a Neretvou na jihozápadě. Úzký pobřežní pás s horami Kozjak, Mosor a Biokovo postupně klesá až k deltě řeky Neretvy, plodné a bohaté údolí s přístavem Ploče. Základní charakteristikou Střední Dalmácie je skalnatá krajina, bez mnoha říčních vod – výjimkou je pouze řeka Cetina, která se probíjí kaňonem až k Omiši u moře. Klima je středozemní, se suchými a horkými léty a jemnými a deštivými zimami. Střední Dalmácie je velmi rozvinutý region s rozmanitou nabídkou druhů a typů odpočinku, rekreace a zábavy.

Kam se ve Střední Dalmácii nejčastěji jezdí?

V této oblasti můžete jet na výlety po souši i po moři, krátké a dlouhé, a bohatá je i nabídka dopravních možností. Jezdívá se odtud do historického sídla Šibeniku a ke krásným vodopádům Krky, do městečka Sinj buď na koňské dostihy nebo na oblíbené výlety na koních až do předhůří dinárských hor. Začátkem srpna můžete v Sinji zažít i proslulou tradiční rytířskou soutěž na koních – Sinjskou alku. Na horské řece Cetině nedaleko Trilje safari na kanoích nebo kajacích, jízdy na dřevěných vorech či na raftech běží přes celý rok. Stojí zato vydat se ze Sinje případně ještě dál do vnitrozemí, k Peručskému jezeru, do Vrliky.

Největší hrad v oblasti, Klis, čeká na méně sportovně založené návštěvníky, kteří by si raději poslechli pověst o Turcích a jak po staletí ovládali celé daleké okolí. Svým bohatstvím krápníkové výzdoby vás překvapí nedaleká krápníková jeskyně Vranjača.

Nejčastější výlet do vnitrozemí je návštěva dvou mimořádných krasových jevů, Modrého a Červeného jezera u městečka Imotski, blízko hranic s Bosnou. Udivuje jejich barva, ale i hloubka obrovských závrtů, na jejichž dně se nacházejí – jedno z nich dokonce přímo v městečku Imotski. S tím přírodním jevem se setkáte už jenom málokde v Evropě – pokud vůbec.

Suchozemce přiláká asi nejvíce moře – výlety na přírodně přitažlivá místa, na rybolov, na potápění či na piknik, třeba v krásných zákoutích na ostrově Brači, na Šoltě… Dostanete se tam Jadrolinijí, která tam jezdí několikrát denně většinou pravidelnými linkami, ale proč si nenajmout některý z motorových člunů, které vás z každého pevninského místa odvezou na ty báječné ostrovy!? A pak si přitom snadno vyberete svoji pláž, své místo k pěknému koupání, opalování, nebo však ve stínu. V některé obci na ostrovech, které návštěvníka často překvapí zajímavými pozůstatky své mnohdy velmi dávné minulosti, ale zakončit i typickým dalmatským pohoštěním, můžete příjemně zakončit výlet!

V gastronomii Střední Dalmácie najdete jak ryby, tak mořské plody. Masová jídla se samozřejmě připravují trochu jiným způsobem nežli ve vnitrozemí. Můžou za to klimatické zvláštnosti, a jejich výsledkům se určitě rádi necháte překvapit v četných typických „konobách“ Dalmácie.

Každý ostrov v Dalmácii nabízí svou pohostinnost, zvláštnost a krásu, jak v přírodě někde o samotě, tak v centru starého městečka na ostrově. Středodalmatské ostrovy jsou si od sebe odlišné. Ostrov Biševo je velice známý svou Modrou Jeskyní, jedinečným přírodním fenoménem.

V úzkém pobřežním páse je tam splitská urbánní oblast s největší demografickou a hospodářskou koncentrací ve Splitě – největším chorvatském námořním městě. Ve Střední Dalmácii jsou tam dvě lokality pod patronátem světového kulturního dědictví organizace UNESCO: Diokleciánův palác ve Splitě a staré jádro Trogiru. Split je sídlem Splitsko-dalmatské župy a největší turistickou destinací Střední Dalmácie. Na sever od něho je Trogir, historické město, které nejlépe zachovalo historické jádro starého města nejen na Jadranu, ale v celé střední Evropě.

Popis zajímavých měst a míst ve Střední Dalmácii

Trogir

Starobylé městečko leží asi 25 km západně od Splitu na ostrůvku mezi pevninou a ostrovem Čiovo. Městečko je od pevniny a Čiova odděleny úzkým průlivem. Na pevninu vede krátký kamenný most a na Čiovo zvedací most.

Více než dva tisíce let staré město obývali ve starověku Řekové a Římané. V 7. st. se zde usadili první Chorvaté, přičemž městečko v průběhu své historie často měnilo “majitelů”. Mezi pamětihodnosti patří středověké opevnění, městské hradby, katedrála Sv. Vavřince, kaple Sv. Jana se 47 m vysokou zvonicí, obranná věž Kula Sv. Marka, nejstarší předrománský kostel Sv. Barbory, paláce Čipikovcov, radnice, benediktýnský ženský klášter. Monumentální je i kaple Mikuláše z Florencie z 15. st., Která je jednou z chorvatských památek zařazených pod záštitu UNESCA.
Trogir žije hlavně rušnou letní sezónou a vedle historickém dědictví nabízí stejně lákavé možnosti pro relaxaci a zábavu. Důkazem toho je krásné moře a kvalitní pláže s vynikajícími podmínkami pro sportování.
Kromě toho vám bary, restaurace a kavárny nabídnou vše, co patří k duchu horkého léta. Díky blízké poloze můžete navštívit nedaleký Split.

Kaštela

Starobylé městečko, které leží mezi Trogirem a Splitem. Obydlená ještě v epoše starodávného Salona (nálezy z římské a staré chorvatské doby). Rozdělená na Gornja (Horní) a Donje (Dolní) Kastély. Sedm starých hradů se tyčí vedle pobřeží, postavené v 15. a 16. století šlechtou a církví: Kaštel Stafilic, Kaštel Novi, Kaštel Stari, Kaštel Lukšić, Kaštel Kambelovyc, Kaštel Gomilica a Kaštel Sućurac.

Kaštela je malebná krajina s jedinečným složením přírodních krás a středomořského kouzla, která přitahovala lidi svým kouzlem ještě od prehistorických dob, starých řeckých námořníků, starých Římanů a Particianů, chorvatských králů, benátských králů a všech milenců slunce, moře a záhadného dědictví z minulosti. Kdysi řecký přístav, zástavní bod římských vojáků, letovisko chorvatských králů – je dnes hledané turistické středisko.
Podél dlouhé písečné pláže jsou terasy s taneční hudbou a pěkným pohledem, diskotéky, bary, tenisové a jiné hřiště, které jsou obklíčené bujnou vegetací středozemního rostlinstva, borovicemi a tamarisovými stromy.

Ostrov Brač

Brač patří mezi největší středodalmatské ostrovy. Ostrov je známý těžbou bílého kamene, který byl použit např. při výstavbě Bílého domu ve Washingtonu a Diokleciánova paláce ve Splitu. Brač je ostrovem révy, oliv, mandlí a známých višní “Makarska”.

Ostrov je známý také jednou z nejhezčích oblázkových pláži Dalmácie – “Zlatni rat”. Ostrov je spojen s pevninou trajektem ze Splitu do Supetaru a z Makarské do Sumartinu. Cesta trajektem trvá 45 a 30 minut.
Střediska Supetar a Splitska Vám nabízejí bohaté sportovní možnosti. Volný čas můžete uplatnit na tenisových kurtech, minigolfu, volejbalu, …, nebo vodních sportech. Příjemným ochlazením parného letního dne se může stát návštěva krasových jeskyní a propastí.

Ostrov Hvar je dlouhý 68 km a maximálně 10 km široký, s ročním průměrem 2 718 hodin slunečního svitu, voňavými levandulovými a rozmarýnovými poli, zelenými zahradami s cypřiši, oleandry, pomerančovníky a citroníky, úzkým křivolakými uličkami starobylých měst a množství chodníků na procházky s nádherným výhledem na tyrkysově modrá moře dělá dovolenou na ostrově Hvar opravdovým požitkem!

Stari Grad (1700 obyv.)

Když se chceme dostat do městečka, musíme projít po úzké cestě přes horský masiv. Tato cesta je nádherná už pouze pro krásné výhledy na moře a pobřeží ostrova, které se z ní otevírají. Městečko se rozkládá u zátoky ponořené hluboko do severozápadního pobřeží Hvaru. Na místě, kde se tato zátoka trochu rozšiřuje, mimo centra městečka, jsou větší komplexy hotelů a malebné zátoky. V centru městečka, procházkou po promenádě, najdete obchůdky se suvenýry, kavárny, bary, restaurace a přístav ze soukromými loďkami a jachtami.

Mezi památkami ve Starém Grade je zajímavé letní sídlo Petara Hektoroviće (1487 – 1572) postavené v r. 1520 – 1569, farní Kostel sv. Štěpána (Sv. Stjepan, 1605), v němž je krásný triptych od Francesca di Santacroce a obraz Nářek od Leonarda Coru. Obě díla jsou ze 16. stol. Nejkrásnější náměstí ve Starém Grade je trochu severněji, ponížit tohoto kostela a jmenuje se skóre. Kolorit městečka dotvářejí další kostely – románský Kostel sv. Jana (Sv. Ivan) při cestě na hřbitov s pozlaceným barokním oltářem a sochami od Antonia Pori, benátského umělce 17. stol., Kostel sv. Mikuláše (Sv. Nikola), renesanèný Kostel sv. Jeronýma (Sv. Jerolim) a kostel dominikánského kláštera (1893). V dominikánském klášteře si lze prohlédnout malou archeologickou sbírku a barokní obrazy (od Jacopa Tintoretta, Baldassare Anno aj.).

MAPA: Kde Dalmácii přesně najdete?

 

FOTO: Pár fotografií z Dalmácie

Dalmácie

VIDEO: Krásy evropského pobřeží Dalmácie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Napište komentář ke článku, budeme rádi