TOP 8 krásných míst na ostrově Hvar 4.6/5 (5)

TOP 8 krásných míst na ostrově Hvar

Hvar je elegantní hlavní město rajského ostrova v dalmatské oblasti Chorvatska. Ve městě jsou benátské renesanční stavby plné drahocenných uměleckých děl a můžete se toulat kolem galerií, butiků a kaváren, nebo zírat na lesklé superjachty ukotvené v přístavu. Využijte město Hvar jako sídlo svého velitelství pro následné výlety po krajině lemované sady vinic.

1. Katedrála sv. Štěpána (St. Stephen’s Cathedral)

Katedrála je vlastně čtvercová renesanční zvonice. Nezapomenutelný je zejména pohled večer, kdy její bílý kámen osvětluje poslední světlo dne. Určitě stojí za návštěvu. Pokud se vydáte do kostela, budete konfrontováni s pokladem renesančního umění.

V této katedrále tak najdete práce od umělců jako Palma Junior, Stefano Celesti a méně-známý španělský malíř Juan Boschettus. Ale absolutní nutností je vidět Madonnu a dítě, benátské dílo z dvacátých let minulého století, vytvořené neznámým umělcem.

Katedrála sv. Štěpána (Sveti Stjepan) je postavená na místě raně křesťanské svatyně a pozdějšího gotického kostela. Její dnešní vzhled pochází ze 16. stol. a 17. stol. – byla postavena ve stylu pozdní renesance s barokními prvky.

2. Náměstí sv. Štěpána (St. Stephen’s Square)

Když půjdete od katedrály svatého Štěpána až k přístavu, “pjaca” (centrální náměstí) ve Hvaru je největší v Dalmácii, zabírá plochu 4500 metrů čtverečních. Hlavní náměstí sv. Štěpána – Pjaca či též Hvarski trg patří k největším a nejkrásnějším na východním pobřeží Jadranu. Náměstí je centrem společenského života ve Hvaru, s kavárnami a restauracemi, které se v létě rozlévají na leštěných dlaždicích.

Pokud náměstí sv. Štěpána navštívíte mimo prázdninovou sezónu, je to klidné místo, kde můžete popíjet šálek kávy s místními obyvateli a obdivovat zde fontánky ze 16. století.

Toto náměstí vzniklo vysušením močálu na konci mělkého zálivu, který se tu zařezával do pevniny. Má dlouhý a nepravidelný tvar.

3. Františkánský klášter

Tento nádherný renesanční klášter, který je nádherný jak uvnitř, tak i z venku, je v blízkosti přístavu. Jeho věž je viditelná snad z každého místa ve městě. I v klášteře si můžete prohlédnout nádherná díla vysokého renesančního umění – opět od benátských malířů Palma Junior a Francesco Santacroce.

Nejvýznamnější je však vyobrazení Poslední večeře o rozměrech dva krát osm metrů. Co je zajímavé, tak nikdo si není moc jistý, zda to maloval Palma Junior nebo jiný benátský umělec Matteo Ingoli. V zahradách kláštera najdete historický cypřiš, který již je někdy zde od počátku 17. století.

Františkánský klášter byl postaven jako úkryt pro námořníky v 15. století. Uvnitř kláštera je muzeum s výstavou obrazů, starých mincí, náboženských knih a dalších předmětů.

4. Benátská lodžie a věž s hodinami

Hvarská lodžie (loggia), někdejší veřejná soudní budova, je půvabná elegantní renesanční stavba v samém srdci města, patřící neodmyslitelně spolu s hvarskou pevností, katedrálou a arzenálem k nejtypičtějším architektonickým památkám města Hvaru.

Krásná renesanční architektura – benátská lodžie ve Hvaru byla jednou ze součástí paláce benátského guvernéra. Palác byl původně mnohem větší, ale utrpěl těžké škody během útoku Osmanů v letech kolem roku 1500. Hodinová věž je pozdější přírůstek z roku 1800. Tato “nová” věž nahradila tu, kterou Turci zničili před několika staletími.

V současné době je lodžie městským prostorem, kde se konají výstavy, přednášky, koncerty, představení a společenské akce města Hvaru. Na terase je restaurace pětihvězdičkového hotelu Palace “San Marco”, odkud se návštěvníkům otevírá nádherný pohled na nábřeží a přístav.

5. Pevnost Španjola (Fortica)

Vydejte se z hlavního náměstí města Hvar a projděte Porta di Datallo. Můžete se tak dostat na strmé schody, které vedou do této benátské pevnosti někdy z roku 1500. Je opravdu ve velmi dobrém stavu s ohledem na její věk. Jméno má podle toho, že se ve 14. století na její stavbě účastnili španělští vojenští stavitelé, kteří ji vtiskli základní koncepci.

Na cimbuřích si můžete prohlédnout kanóny a také zde máte nerušený výhled na město Hvar i s okolními ostrovy. Uvnitř hradu jsou vystaveny historické artefakty, mezi nimiž jsou starobylé amfory z dřívější pevnosti, která stála na tomto místě.

Začátkem 19. stol. zde Rakušané měli kasárna a skladiště. Od poloviny 19. stol. však strategický význam Hvaru poklesl natolik, že pevnost byla opuštěna a začala chátrat. Úplnému zchátrání však zabránil rozvoj cestovního ruchu. V roce 1971 byla pevnost rekonstruována a přeměněna na catheringové zařízení. Kromě toho je zde muzeum podmořské archeologie (Hidroarheološka zbirka).

6. Pláž a zátoka Dubovica

Je velmi snadné pochopit, proč ji návštěvníci nazývají tou nejlepší pláží na ostrově. Najdete ji na jižním pobřeží, snadné pro jízdu autem nebo dojetí koloběžkou (je to asi 8 km východně od města Hvaru). Dubovica je klidná malá zátoka s klasickými skleněnými, modrými jadranskými vodami. Kdo chce zátoku navštívit, musí buď po moři člunem nebo pěšky od silnice. Úzkou pěšinou se dá dolů seběhnout za pět minut, nahoru je to pak o něco pomalejší. U silnice jsou místa vhodná k zaparkování, ale ta v sezóně pro velký zájem turistů nestačí.

Ozdobou zátoky je krásná, poměrně dlouhá oblázková pláž. V létě bývá dost plná, ale nedá de to srovnávat s plážemi ve městě Hvaru.

Moře je tak jasné, že z dálky to vypadá, že plavci a plavidla jsou zavěšeni ve vzduchu. Na západní straně zálivu je malá vesnička z kamenných domů a za nimi se zvedají prašné kopce s borovicemi Aleppo.

7. Ostrovy Pakleni (Peklené ostrovy)

Pod názvem Pakleni otoci (Paklené ostrovy) najdeme skupinu ostrůvků na jihozápadě ostrova Hvar. Toto souostroví právě město Hvar částečně chrání před nepřízní větrů vanoucích z otevřeného moře. Pokud budete mít příležitost, doporučujeme vám tyto klidné souostroví navštívit.

Určitě nejsou tyto ostrůvky “pekelné”, jak se může zdát z názvu. Název je odvozen z chorvatského slova paklo, Paklina – což je v překladu borová pryskyřice, smůla, kterou se natírali lodě. Jsou zde krásné pláže, ale i některé zajímavé historické památky z období nadvlády Římanů. V dnešní době jsou ostrovy jen velmi řídce osídlené, živobytí je zde velmi složité. Dříve se zde pěstovala vinná réva, využívaly se saliny a chovali ovce. Dnes je to především výletní cíl obyvatel Hvaru, turistů a lidí z pevniny.

8. Vinařská osada, letovisko Sveta Nedjelja

Sveta Nedjelja je menší klidné letovisko ležící na jižním pobřeží ostrova Hvar, zasazené do úchvatné přírodní scenérie horských hřebenů, borových hájů, vinic a křišťálově čistého moře. Na východním konci letoviska se nachází kouzelná písčitooblázková pláž s pozvolným vstupem do vody, vhodná pro rodiny s dětmi.

Ve Sveta Nedjelja je jen pár restaurací a obchůdek s potravinami. Původní osada Sveta Nedjelja se rozprostírá pod nejvyšším vrcholem ostrova Hvar, pod horou Sv. Nikola (628 m n. M.). S rozvíjejícím se cestovním ruchem se obec rozšířila až na pobřeží. Vysoké strmé útesy nad mořem a mohutné horské hřebeny lákají do Sveta Nedjelja milovníky divoké přírody i sportovního lezení.

MAPA: Kde Hvar přesně najdete?

 

FOTO: Pár fotografií z ostrova Hvar

Hvar

VIDEO: Ostrov Hvar

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Napište komentář ke článku, budeme rádi