Turecké letovisko Side – co tam navštívit? 4.58/5 (12)

Turecké letovisko Side - co tam navštívit?

V současné době patří toto malebné letovisko ke stále více vyhledávaným destinacím Turecké riviéry. Turisty vábí především pro své nádherné dlouhé písečné pláže a krásnou přírodu. Zároveň však přináší celou řadu historických památek, které stojí za vidění. Turisté také oceňují takřka ideální polohu letoviska, neboť se nachází na půl cesty mezi největšími městy Alanya a Antalya.

Střípky z historie Side

Letní plážové letovisko bylo založeno již v 7. století před naším letopočtem. Tehdy prosperovalo především z obchodu s otroky. Díky přístavu a strategické poloze se město stalo jedním z nejdůležitějších obchodních center v regionu.

V sedmém století jej rozvrátili Arabové a od té doby bylo pusté. Právě díky tomu se v Side zachovaly antické památky během středověku, které by jinak lidé využili jako zdroj stavebního kamene. Název Side byl odvozen z původního Anatolského jazyka a znamená v překladu granátové jablko. Život se do Side vrátil až počátkem 20. století. Městečko se pyšní zachovalými zříceninami z římského období a patří proto k nejvýznamnějším archeologickým nalezištím v celém Turecku.

Side – Koupání a pláže

Dovolená v Side bývá téměř vždy spojena s koupáním a relaxací na pláži. Městem se táhnou dvě pláže, každá na jedné straně poloostrova. Jsou pokryté jemným pískem s drobnými kamínky, čisté a udržované.

Moře bývá teplé od jara do podzimu a poskytuje ideální podmínky ke koupání. Turistům jsou navíc k dispozici lehátka se slunečníky, která jsou pro hotelové hosty zdarma. Občerstvit se můžete v některé z bohaté nabídky restaurací či barů. Ani milovníci aktivní dovolené se zde nemusí nudit. Jsou tu totiž ideální podmínky hned pro několik druhů sportů. Můžete si tak na vlastní kůži vyzkoušet parasailing, windsurfing.

Čisté a průzračné moře zase láká příznivce podmořského světa, potápění a šnorchlování je vhodné pro každého. Stejně tak si turisté mohou zarybařit nebo se vydat na velmi oblíbené výletní plavby lodí do širého moře.

Relaxujte v Side

Jestliže si chcete na své dovolené maximálně odpočinout, pak se vydejte spíše na odlehlejší místa tamních pláží. Vyhnete se tak davům turistů a naskytne se vám jedinečný pohled na překrásná zákoutí malých pláží, kde je možné vidět také mořské želvy.

Oblíbené aktivity v Side

Ani v Side nechybí obchody v centru, které nabízí především tradiční kožené výrobky a šperky. Pokud rádi smlouváte, lze je sehnat za solidní ceny. V restauracích můžete ochutnat místní delikatesy, mezi které patří kebab, feta sýr, plněné papriky či vinné listy nebo výborné olivové saláty.

Velmi oblíbené jsou také pokrmy z rýže. Pokud vyhledáváte noční život, pak lze vybírat z celé řady nočních barů a diskoték, kde se tančí až do bílého rána. Letovisko je výborně vybavené tak, aby si turisté mohli dopřát vše, co si jen usmyslí.

Památky a výlety

Pokud navštívíte Side, rozhodně byste neměli opomenout návštěvu místních historických památek, jejichž kořeny sahají hluboko do minulosti.

1. Římský amfiteátr Aspendos

Městu dominuje římský amfiteátr Aspendos, který pochází z druhého století. Disponuje až 15 tisíci místy pro diváky a řadí se tak mezi největší amfiteátry v Turecku. Nenechte si ujít starověké svatyně, římské lázně či jedinečný akvadukt. V blízkosti amfiteátru se rozléhá městečko z menších jednopatrových domů, které jsou z počátku dvacátého století. Je zde mnoho obchodů, síť uliček obléhá celá řada domků, průchodů a zahrad.

2. Apollónův chrám

Vedle přístavu najdete nejhezčí část Side s ruinami starých řeckých nebo římských chrámů, z nichž největší je Apollónův. Do dnešní doby se zachovaly pouze sloupy a části zdí.

Výlety z letoviska Side – kam se podívat?

Nejlepší je půjčit si auto. Ale i hromadná doprava je zde fajn. Poznáte tak místní způsob cestování.

Určitě pro výlet doporučujeme tyto body:

  • Antalya – krásné město na západě, miliónová metropole oblasti turecké riviéry – je zde muzeum, letiště, pláže, staré město. Určitě si to zde užijete.
  • Alanya – menší město a letovisko na východě, hrad na kopci nad mořem.
  • Aspendos – římská lokalita s velmi zachovalým divadlem, se zříceninami na kopci
  • Perge – to je rozlehlé archeologické naleziště s vykopaným městem z římského období. Z laického pohledu to je prostě velký areál se spoustou sloupů, bran a nízkých zbytků zdí domů, to vše obklopené mohutnými, místy rozpadlými hradbami.

Počasí v tureckém Side

Side je velmi specifickou oblastí co do počasí. Denní teploty se zde pohybují okolo 35 °C, což v kombinaci s přímořským klimatem činí ideální počasí.

Nejteplejší měsíce v roce jsou klasicky červenec a srpen. Výjimkou nejsou ani teploty nad 39-41 °C.

Vydejte se do letoviska Side, které má svým návštěvníkům mnoho co nabídnout. Nechte se pohltit místní jedinečnou atmosférou, kterou umocňují nádherné pláže, malebná příroda a mnoho historických památek, ze kterých doslova dýchá minulost.

MAPA: Kde Side přesně najdete?

 

FOTO: Pár fotografií ze Side

VIDEO: Krásné video ze Side

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Napište komentář ke článku, budeme rádi